• Žádné rubriky

Výpočet hypotéky

Výpočet hypotéky – užitečné informace

Jak hypotéka funguje

Doby, kdy mladí lidé dostávali při nástupu do zaměstnání byt, jsou dávno pryč, ceny bytů a domů vzrostly, a ačkoliv v současnosti jsou na nižším bodě, financování bydlení může být i tak náročné. Hypotéka je jedním z nástrojů, jak financovat koupi nového bytu, stavbu domu nebo třeba rekonstrukci starého statku. Pro výpočet hypotéky je potřeba brát v úvahu především výši naší mzdy. Na ní záleží, zda nám hypotéka bude vůbec poskytnuta, případně v jaké výši. Stejně jako americká hypotéka, je poskytnutí této finanční výpomoci podmíněno zástavním právem k nemovitosti. Obvykle se navíc zastavovaná nemovitost musí nechat pojistit, v některých případech se vyžaduje pojištění i po žadateli samotném.

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí, financujte své bydlení s vítězem testu finančncíh poradců. Našim klientům ušetříme na splátce hypotéky v průměru 700 Kč. Získejte více informací kliknutím zde

Co je potřeba pro výpočet hypotéky

Nejdůležitějším faktorem pro udělení nebo neudělení hypotéky je tedy výše příjmů. Každá banka má ovšem limity nastaveny jinak. Většina poskytovatelů hypoték však vyžaduje platy nad dvacet tisíc korun měsíčně. Často ani nezáleží, zda se jedná o žadatele jednotlivce nebo o manželský pár. Někde je ale například potřeba, aby souhrn příjmů manželského páru měsíčně dosahoval určité hranice, například třicet tisíc korun. Informace, které banka potřebuje pro výpočet hypotéky, jsou nazývány bonitou klienta neboli schopností klienta splácet.

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí, financujte své bydlení s vítězem testu finančncíh poradců. Našim klientům ušetříme na splátce hypotéky v průměru 700 Kč. Získejte více informací kliknutím zde

Před uzavřením hypotéky

Před samotným poskytnutím hypotéky, si můžeme předběžně sami provést výpočet hypotéky. Jak velké splátky by nás čekaly při dané úrokové sazbě a dané výši úvěru, nám pomůže spočítat hypoteční kalkulačka, kterou má na svých stránkách většina poskytovatelů hypoték, nastavenou právě na své úrokové sazby. Předem bychom měli pečlivě vybrat i finanční ústav, v kterém si plánujeme půjčit a případně, jak velkou částku si budeme chtít půjčit. Vše se odvíjí od výše naší mzdy. Měli bychom se ale zajímat i o poplatky spojené s poskytnutím a vedením hypotečního úvěru. Některé banky vybírají za poskytnutí hypotéky až 1 % z poskytované částky. Některé naopak nechtějí nic. Někde je potřeba platit měsíční poplatky z úvěru, které mohou činit i kolem dvou set korun.